0 (388) 213 69 97

Sosyal Medyada Biz}

% 100 Doğal
Ürünlerimiz % 100 Doğaldır ve kendi imalatımızdır.
TÜMÜNÜ GÖR

Sena Sultan

Sena Sultan

Sena Sultan | Bitkisel ve Yöresel Ürünler

 

Yüzlerce yıllık geçmişi olan Türk Lokumu Osmanlı döneminde saray mutfağının vazgeçilmez bir parçasıydı ama dünyaca ünlü bu lezzetin tarihi aslında çok daha eskilere dayanır. Lokumun aslı, dünya tarihinin en önemli medeniyetlerinden biri olan Pers İmparatorluğunu M.Ö. 226 ila 652 yılları arasında yönetmiş olan Sasanilerin en sevdiği tatlı olan “abhisa”‘dır. Osmanlı zamanında ilk başlarda günümüz Türkçesi ile boğazı rahatlatan anlamına gelen “rahat ul-hulküm” şeklinde adlandırılırken sonraları “rahat lokum” en sonunda da modern Türkçe’deki “lokum” adını almıştır.

Lokum Anadolu’da 15. yüzyıldan itibaren bilinmeye başlamış ve özellikle 17. yüzyıldan itibaren Osmanlı’da popülarite kazanmıştır. Lokumun Avrupa’daki popülaritesi ise, İngiliz bir seyyahın İngiltere’ye ilk lokumu götürerek orada “Turkish Delight” (Türk Lezzeti) olarak tanıttığı 18. yüzyıla dayanır.

Lokumun ilk seri üretimi 1777 yılında bal ve meyve şurubunun un ile karıştırılması yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Bu seri üretim süreci 17. yüzyılda rafine şeker ve nişastanın icadı üzerine üretim ve tat açısından değişikliğe uğramıştır.

Lokum Istanbul rüyalar dünyasını tatmak isteyenleri fesler ve zilli şekilli kutular içerisinde satışa sunulan çifte kavrulmuş lokumlara, gümüş lokum kaşıklarına,incir ve ceviz ile tatlandırılmış çeşitli lokum lezzetlerine götürmektedir.

66 yıllık tecrübeye sahip “Niğdelioğulları” firmasının tüm ürünleri doğal yemişlerle, meyva kuruları , ekstraktlarla , boya gerektiren ürünler ise organik gıda boyaları ile üretilmektedir.

Ürünlerimizin içinde kimyasal yada sentetik olan , kıvam vericiler, koruyucular , lezzet verici aromalar, glikoz, mısır şurubu, suni tatlandırıcılar, gıda boyası, renklendiriciler vb. katkı maddeleri bulunmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN