0 (388) 213 69 97

Sosyal Medyada Biz}

% 100 Doğal
Ürünlerimiz % 100 Doğaldır ve kendi imalatımızdır.
TÜMÜNÜ GÖR

Sıkça Sorulan Sorular

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Kahve nasıl saklanmalı?

Kahveyi uzun süre saklamak zor. Çünkü oksijen ile temas ettiği sürece içindeki kimyasal maddeler okside olmaya ve bozulmaya başlıyor. Galiba en iyisi kahveyi az alıp, hızla tüketmek.

Hazır kahveler gerçek mi, yoksa sentetik karışım mıdır, Türk Kahvesi ile farkı nedir?
Bu tip kahveyi elde etme tekniğini ilk bulan bir Japon. 1901’de ABD’de bulmuş ancak asıl uygulama 1930 yılında elinde bol miktarda kahve çekirdeği bulunan Brezilya Hükümetinin Nestle firmasına başvurması ile başlamuş ve 1938 yılında da üretime geçilmiş. Yapılan iş kahve çekirdeklerinin kurutulması ve toz ya da granül hale getirilmesi (sıvı halinde de olabiliyor). Bu yolla, üzerine sıcak ama kaynamayan su dökülerek içilebilecek kahve elde etmek mümkün olmakta. Avantajları ise çabuk ve kolay hazırlanması, kafein içeriği biraz daha az. Ancak asıl sorun, kurutma işlemi sırasında kahveye asıl tadını veren ve suda eriyebilen maddeler uzaklaşmakta, ayrıca kullanılan kahve çekirdekleri genellikle çok kaliteli olmadığı için gerçek kahve tadına biraz uzak kalmakta. Bu sorunlar nedeni ile kahve meraklılarının bir kısmı hazır kahveye tamamen karşılar. Önerimiz zorunlu olmadıkça içmemenizdir.
Kahvenin suyu önemli mi?
Suyun fazla sert ya da yumuşak olması kahvenin tadını olumsuz etkiler. Aynı şekilde distile su da lezzetsiz bir kahveye yol açar. En doğrusu piyasada satılan şişelenmiş suları kullanmaktır. Kullanılacak suyun soğuk olması da kahvenin lezzetine olumlu katkıda bulunur.
Kahve çekirdeği yenebilir mi?
Kahvenin çekirdek olarak tüketilmesi ya da içecek olarak tüketilmesi arasında teorik olarak fark yok. Belki bilirsiniz; Arap yarımadasında kahvenin fırınlanarak kullanılma yöntemi bulunmadan önce uzun yıllar kahve, yeşil hali ile pişirilmeden ekmek ve diğer yiyeceklere katık olarak hazırlanıp tüketilmiş. Dolayısı ile çikolata kaplı çekirdekte bir sorun yok. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta, bazen kahve çekirdeği yemek, demir eksikliği anemisinin belirtisi olabiliyor. Niye o zaman kahveyi çekirdek olarak tüketmiyorsunuz derseniz; çekirdek çok aromatik, sert ve uzun süren kalan bir lezzete sahip ve pişirme işlemleri aromatik özelliklerini ön plana çıkartırken, fırınlanmış çekirdek oldukça sert bir tada sahip. Bu da çok tercih edilen bir şey değil. Kahve ile ilgili kalori ve kafein bilgileri çekirdek üzerinden değil de, kahve ile yapılan içecekler üzerinden verilmekte. Kaloriye bakarsanız çekirdeğin kalori miktarı sıfıra yakın ancak içecek haline gelip de üzerine şeker, süt, krema vb. eklenince kalori artıyor.
Kahve ve Diyet ilişkisi nedir?

Genelde Diyet önerilerine baktığınız zaman bunların hiçbirinde kahve ile ilgili bir kısıtlamaya rastlamazsınız. Bu da doğaldır, çünkü kahve kendi başına kalorisiz ve yağsız bir içecektir. Ancak kafelerde sunulan sütlü, kremalı kahvelere gelince iş değişir.

Bu nedenle, diyet yaparken en akılcı yaklaşımlar; kahveden sütü, şekeri, kremayı uzak tutmak, moka gibi kahveler içmemek, günlük kahve miktarını biraz azaltmak ve bu kahveyi kısa sürede değil gün içine dağıtarak tüketmek olabilir.